ظن من...

سلام
امروز رفتم به یه جلسه.به کلاس اخلاق یکی از اساتیدمون که برای بچه ها می ذارن. و این اولین جلسه ای بود که من می رفتم و به قول مهدیه مشرف می شدم.
و از اول ساعت همه اش در گرو این بودم که یه چیزی دستم رو بگیره تا اینکه در آخرین لحظات استاد فرمودن"اگه این یه آیه رو بفهمیم و بهش عمل کنیم کارمون درسته(یه چیزی تو این مایه ها):"والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا""
ومن این سؤال برام پیش اومد که "جاهدو فینا" یعنی چی؟ و چه مصادیقی داره؟
استاد فرمودن" یعنی در راه خدا تلاش کنه."
و من به جای این که به سؤالم جواب داده بشه،معمای تمام زندگیم(لااقل دوسال آخر زندگیم) برام کلاسه شد و به صورت یه معضل دراومد:
بین تمام کسانی که میخوان زندگی دینی داشته باشن، تفاوت در تفسیر همین عبارت "جاهدو فینا" ست.هر کسی از ظن خودش یار میشود و این سبک های مختلف زندگی رو می سازه که باعث می شه -البته با توجه به کمی و زیادی عمل به این علم- یکی بشه من،یکی دیگه بشه ع و شوهرش ،یکی بشه مهدیه یکی بشه اکرم ،یکی دیگه بشه س، یکی بشه خانم ا و یکی دیگه بشه خانم ف و یکی دیگه آقای ص...
و من باز فکر کردم فقط "معصوم" قطعاً این آیه رو اون جوری که هست و معنی می ده فهمیده. بنابراین ما باید سبک زندگیمون رو از "معصوم" اقتباس کنیم.

شاد باشید
خدانگهدار

پ.ن:اینو در جواب به یکی از دوستان می نویسم.

"سلام
همه این حرفا درست. ولی این جواب نشد به معضل من.یکی از "جاهدو فینا" فکرمی کنه باید به خاطر خدا، با هر کی که از راه خدا دوره یا با راه خدا مشکل داره  مقابله کنه،یکی دیگه فکر می کنه باید خودشو تو راه خدا بسازه و کاری به بقیه نداشته باشه، یکی دیگه سعی میکنه همه رو به راه خدا هدایت کنه، یکی از کل راه خدا امر به معروفش رو میگیره، یکی دیگه نهی از منکرش رو ... و به همین ترتیب سبک زندگی ها متفاوت می شه.
و من فکر می کنم فقط "معصوم" است که ما می تونیم بگیم قطعاً معنی "جاهدو فینا" رو درست درک کرده و باید سبک زندگیمون رو از او اقتباس کنیم.
همین
شاد باشید
خدانگهدار"

/ 16 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

ببین رفیق، هرکس تفسیر خاص خودشو از آیات داره. و به تفسیر خودش عمل می کنه. قرار نیست که همه مثل هم باشن. اینو قبول دارم که فقط معصوم می تونه معنی درست یه آیه رو به بقیه بفهمونه، ولی به عقل هرکس هم اعتقاد دارم. توی زمونه ای که دیگه کسی پیدا نمی شه که زندگی معصومین رو الگوی خودش قرار بده، یه جورایی عقل هر کس بهترین معیاره برای خودش و غنیمت!

باران

نکته حکیمانه و قشنگی بود...پاسخ جنابعالی به دوستتان را هم پسندیدیم و هم اعتقاد داریم. اگه بشه گاهی حرفهایی از این کلاس اخلاق را اینجا برایمان بنگاری یک دنیا دعایت می کنم.

آب حیات

__███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█ _______█ از اینکه دوستی برای عرض ارادت دارم خیلی خوشحالم. [قلب][چشمک] آپم. زود بهم سر بزن.

مهدی وزیریان

به یاد او که... سلام البته این تفسیر با رای رو خیلی ها آوردن که برای جلوگیری ش باید علاوه بر کتاب به سنت (و از دید ما امامت) رجوع کرد. مسلماً چنینه. به هر حال درک انسان ها از دین کامل نیست. دلیلش همم نه از نافهمی که از توجه نکردن به حقیقت درونه. پیامبر هم آمد برای تذکر نه تعلیم. این نکته خیلی مهمیه که اغلب بهش توجه نمی کنن.. مثلاً کیه که ندونه هم باید خودشو بسازه و هم به دیگران کمک کنه؟ کمک نکردن ها ناشی از تنبلی و توجیه درونیه که اشتباه هم هست. بله، ممکنه راه ها به ظاهر متفاوت بشه و مهدیه و مهسا و مهدی راه های خودشون رو برن اما این تضادی با دریافت راه درست نداره. دلیلی هم نیست که همه این راه ها درست یا غلط و یا حتی متفاوت باشن.. شاید صورت ظاهری شون فرق کنه اما اشکالی در این فرق نباشه و به اصطلاح مباح باشن. بحثی می خوام بنویسم درباره پلورالیزم دینی که ان شاء ا... به زودی در وبلاگ کلمه م می گذارم. درود که دوباره این بحث رو به ذهن من برگردوندین

mohamad

nazaret raje be in hokomat chie? va fekr mikoni hokam alani vaghean booii az emam zaman (a) bordeand?

ر.ا

سلام باید حدس صائبی داشته باشید... شاید خصوصیات مثبتی که برشمردید درست باشد ولی برخورد مسئولین نه...(فکر می کنم آن قدر منصف باشم که علاقه ام به دانشگاه باعث قضاوت متعصبانه نشود)اما...هم در سطوح بالا -آیت الله مهدوی کنی که در سیاست اشتهار به تسامح و تساهل و گشاده نظری-ایمانی-دارند-و هم در سطوح مدیریتی میانی آنگونه که حضرتعالی فرمودید نیست...نقل این خاطره هم توسط شما بسیار مفید بود.واقعا تشکر می کنم. موفق باشید.

شريف

سلام.تو اینکه باید از معصومین تو سبک زندگی کردنمون الگوبرداری کنیم شک ندارم...منتها به نظر من اختلاف برداشت هایی که از "جاهدوا فینا"صورت گرفته به این دلیله که ما همه چی رو در حد اطلاعات خودمون برداشت میکنیم(مخصوصا از آیات قران) در واقع این عبارت میخواد بهمون بفهمونه که آدم باید تو همه کاراش حواسش به خدا باشه(حالا يكي كمتر يكي بيشتر)همینه که میگن باید زندگیمونو طوری بسازیم که رنگ خدا داشته باشه... "جاهدوا فینا"فقط یه نشونه اس؛يه تلنگره...يه خط مشيه كه راهو گم نكنيم...پيدا كردن مصاديقش ديگه با خودمون...حالا يا باكمك گرفتن از معصومين(ع)يا با عبرت گرفتن از تاريخ يا با سرمشق گرفتن از شهدا يا با همنشيني اوليا....و چه بهتر كه يه كم خودمونو به زحمت بندازيم از همه شون استفاده كنيم. موفق باشي عزيزم

نسیم صبح

سلام ببخشیددیر اومدم و خوندم . خیلی خوب بود. علی علی...

حاجی بادوم

سلام به نظر من معنی"جاهدوا فینا"با توجه به کلماتی که بعدش اومده کامل میشه؛یعنی لازمه ی جهاد هدایته که این هدایت همه جانبه دست خداست ویکی از راههایش هم که خداخودش به پیامبراسلام (ص)ابلاغ کرده تا ایشان هم طبق وظیفه یشان به مردم برسانند همان الگو قرار دادن اهل بیت ومعصومین علیهم السلام است(که این کافی نیست ولی لازم است ووقتی اهل بیت کنار قرآن قرار بگیره کافی میشه وبه عبارتی این دو لازم وملزوم همند)بعد "جاهداوفینا""لنهدینهم سبلنا"آمده که این دوتا هم به نظر من لازم وملزوم همند ودر کنارهم کارایی خواهند داشت ؛که این"هدایت ها"هم کاملا شخصی اند و همه جانبه در دست خداست.وهر کس باتوجه به روحیات وخلقیات وتوانایی هایی که دارد از جانب خدا هدایت میشود فقط فرد باید همیشه چشمانش رابرای دیدن وگوشهایش را برای شنیدن این پیام هاباز نکه داردوبا عقلش عمل کندهمان طور که خدا در جای جای قرآن می فرماید:((هیچ کس رابیش از اندازه ی توانش مکلف نمی کنیم.)) خیلی دوست دارم پاسخت را بدانم[گل]